szelki lniane i bawełniane

WIOSNA & LATO 2024

Słońce i len

nierozerwalna symbioza

Dlaczego latem chętnie wybieramy ubrania z lnianych i bawełnianych tkanin? Odpowiedź jest bardzo prosta: ponieważ najlepiej chronią nas przed promieniami słońca i wysoką temperaturą. Istnieje wiele rodzajów lnianych tkanin, od delikatnych adamaszków, przez uniwersalny len gładki, cienki koszulowy, po obrusowy i pościelowy. Nawet najdelikatniejsze tkaniny lniane cechuje stosunkowo luźny splot włókien, dzięki czemu ubrania z nich uszyte są niezwykle przewiewne, co latem daje świetną wentylację oraz odprowadzanie wilgoci. Podobne cechy mają luźno tkane materiały bawełniane.

Latem decydujemy się na tkaniny jasne: od bieli, przez beże, do jasnych brązów. Takie kolory najlepiej odbijają promienie słoneczne, dzięki czemu ubrania nie nagrzewają się i jeszcze lepiej chronią naszą skórę przed słońcem. Ci, którzy jeszcze nie spróbowali takiego stroju latem mogą być zaskoczeni tym faktem, ale osłonięcie się od stóp do głów jasnym lnem da nam dużo większe bezpieczeństwo i komfort niż tak powszechne shorty z t-shirtem.

Wyjątkowe, naturalne tkaniny

Ubrania lniane i bawełniane są nie tylko świetną ochroną przed słońcem – dodajmy (co być może najważniejsze), że świetnie wyglądają! Dobrze skrojone spodnie z wysokim stanem i regularną szerokością nogawek w połączeniu z lnianą, białą koszulą to przecież niemal ikona klasycznej mody męskiej w stylu śródziemnomorskich wakacji. Należy dodać, że jasna, stonowana kolorystyka tkanin niezwykle ułatwia zestawianie ze sobą różnych ubrań. Nie trudno osiągnąć przy tym niezwykle popularny ostatnimi czasy efekt ubioru „Old Money”.

 

Tkanie, faktura, wzór

Trzy elementy, które charakteryzują tkaninę, zwłaszcza lnianą i bawełnianą to sposób tkania, faktura i wzór (z technologicznego punktu widzenia, to nieco uproszczona klasyfikacja, ale w tym wpisie będzie zupełnie wystarczająca). Tkaniny mogą być luźno lub gęsto tkane – sposób tkania decyduje o tym jak duże przerwy znajdą się pomiędzy włóknami oraz jak bardzo prześwitujący będzie materiał. Ten czynnik decyduje o przewiewności. Faktura to charakterystyczna struktura powierzchni tkaniny. Może być na przykład gładka lub szorstka, „wafelkowa”, surowa, szantungowa, itd. Faktura wpływa na to jak tkanina przyjmuje światło, to znaczy: czy jest połyskująca, półmatowa lub matowa. Ostatnim kluczowym elementem tkaniny jest wzór – kolorystyka i ewentualne wzornictwo.

Szelki na lato bawełniane biała skóra

Tkaniny w szelkach na lato HB Atelier

Czy tkaniny lniane i bawełniane nadają się na szelki na lato? Oczywiście, że tak! Szelki materiałowe kojarzą się głównie z jedwabiem lub wełnianym tweedem, rzadziej z lnem, który zdaje się być zbyt przaśny na eleganckie akcesoria. To oczywiście ogromny błąd i nieporozumienie!
Szelki lniane i bawełniane świetnie komponują się z wiosennymi i letnimi stylizacjami, nadając im lekkości i naturalności. Dzięki stonowanym barwom i surowości materiału, genialnie podkreślają stylizacje!
W tym sezonie prezentuję kilka tkanin: lnianych, bawełnianych oraz lniano-bawełnianych z Włoch i Portugalii.
Rekomenduję zestawiać je z zapięciami sznurkowymi, które nadają mniej formalnego charakteru w wiosenno-letnich stylizacjach. Poza tym w HB Atelier, dla zapięć sznurkowych istnieje dużo większy wybór kolorów skór.

Szelki na lato z lnu – pielęgnacja i użytkowanie

Każdy kto użytkuje lnianą koszulę czy spodnie, doskonale wie, że to specyficzny materiał, wymagający specjalnego traktowania. Jego cechą rozpoznawczą jest mięcie. Mimo zastosowania specjalnej konstrukcji wewnętrznej, szelki lniane i bawełniane także mają tendencję do mięcia się. Aby temu zapobiec, nieużywane szelki należy przechowywać wyprostowane, np. rozwieszone na wieszaku. Ważne, aby nie zostały przysłowiowo wrzucone do szuflady. Jeżeli mimo to zajdzie potrzeba wyprasowania szelek, należy robić to od wewnętrznej strony, przez prasulec (kawałek lnianej lub bawełnianej, niebarwionej tkaniny, służący jako warstwa ochronna podczas prasownia).

Zobacz także: