Szelki do jeansów
Postaw na wygodę i styl
Ikona popkultury
Spodnie jeansowe są prawdopodobnie najbardziej powszechnym i uniwersalnym rodzajem ubioru na świecie. Nieustający wzrost popularności notują od lat 60. XX wieku, kiedy przebiły się do popkultury, stając się m. in. symbolem młodego pokolenia. Współcześnie chętnie po nie sięgamy, korzystając z ich uniwersalności. Klasyczne jeansy będą świetnym wyborem przy niezobowiązującej stylizacji ze sportowym obuwiem i bluzą, ale świetnie pasują także do bardziej eleganckiego, choć (podkreślmy) nieformalnego ubioru. Jeansy świetnie sprawdzą się w połączeniu z koszulą, krawatem, marynarką czy golfem. Uniwersalność jeansów to cecha, za którą je kochamy. Tu pojawia się pytanie: czy szelki do jeansów to dobry pomysł? Myślę, że moja opinia nie będzie dla nikogo zaskoczeniem – oczywiście, że to dobry pomysł. Przyznaję, że jeansy nie kojarzą się bezpośrednio z szelkami, które odruchowo łączymy z nieco bardziej eleganckimi spodniami prasowanymi w kant, ale to tylko stereotyp, który można zignorować! Wiele modowych inspiracji znajdziemy w Google lub na Pinterest.
Szelki do jeansów – pozorna awangarda
Można odnieść fałszywe wrażenie, że zakładanie szelek do jeansów to pewna awangarda lub modowe pionierstwo. Nic bardziej mylnego. Jeżeli już chcemy jakoś nazwać to zjawisko, jedyne co możemy powiedzieć to: „powrót do korzeni”! Tak, tak… Spodnie jeansowe powstały w drugiej połowie XIX wieku w USA jako mocne i wygodne ubranie ochronne dla robotników. Od początku spodnie były noszone z niezwykle popularnymi wówczas szelkami. Niektóre modele miały je wszyte na stałe, stanowiąc pełny kombinezon, znany w Polsce pod uroczą nazwą „ogrodniczki”. Spodnie z wytrzymałej tkaniny bawełnianej produkowano także wcześniej. Na wystawie pt. „Denim. Granice mody”, zorganizowanej kilka lat temu przez muzeum nowojorskiego college’u Fashion Institute of Technology, prezentowano robocze spodnie jeansowe z lat 40. XIX wieku. Uwagę zwracają wszyte w pasie guziki do zapięcia szelek 🙂
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tej parze spodni, ZOBACZ TEN FILM.
Szelki do jeansów, czy jeansy do szelek?
Oto dobre pytanie. Czy każde spodnie nadają się do noszenia szelek? Cóż… i tak i nie (i wcale nie mam na myśli braku guzików w pasie). Rzecz w tym, że szelki wyglądają dobrze z konkretnym fasonem spodni. Ważne aby miały średni, a najlepiej wysoki stan i prostą, regularną nogawkę. Obcisłe spodnie typu „biodrówki” odpadają – takie połączenie będzie wyglądać fatalnie. Obcisłe nogawki (poza tym, że po prostu wyglądają źle) nie będą pozwalały tkaninie pracować w pionie, co w połączeniu z niskim stanem spodni i szelkami, może poskutkować bardzo nieestetycznym zmięciem materiału w okolicach krocza. „Czy muszę sięgać po konkretne firmy i modele, aby dobrze nosić szelki do jenasów?”. Oczywiście istnieją klasyczne modele, sprawdzonych producentów, które świetnie komponują
się z szelkami, ale taki zakup nie jest konieczny. Do prezentacji specjalnie wykorzystałem spodnie zakupione w znanej „sieciówce”. Po wszyciu w pasie sześciu guzików, każde spodnie nadają się do noszenia z szelkami. Pamiętaj jednak o kilku zasadach, które pozwolą Ci osiągnąć najlepszy efekt:
- Zadbaj o spodnie z wysokim lub przynajmniej średnim stanem.
- Unikaj spodni z obcisłą nogawką – postaw na regularny lub delikatnie zwężany fason.
- Nie myśl o szelkach na tzw. „żabki”. Wybierz szelki z klasycznymi zapięciami na guziki – to poprawi wygląd i wytrzymałość.
- Nie sięgaj po wąskie szelki – nieraz wyglądają groteskowo lub po prostu źle. Zaopatrz się szelki w szerokości 35, a najlepiej 40 mm.
- Odpowiednio dobieraj tkaninę i kolor szelek.
Lniane szelki HB Atelier z włoskiego lnu i włoskiej skóry bydlęcej Ponte Wax w połączeniu z jeansami z popularnej “sieciówki”.
Szelki do jeansów – kolorystyka
Co do ostatniego punktu, sprawa (zwłaszcza dla mężczyzny) może wydawać się morderczo skomplikowana, ale spokojnie, to nic trudnego! Jeżeli nie czujesz się na siłach w ocenie odcieni i barw, a Twoja partnerka zdezerterowała z tego odcinka frontu, sięgnij po koło kolorów. To narzędzie wykorzystywane przez plastyków, projektantów mody, dekoratorów, itp. Zasada działania koła jest prosta: łącz kolory leżące blisko siebie (analogiczne) lub leżące naprzeciwko (dopełniające). Klasyczne jeansy mają kolor granatowy, więc szelki do jenasów będą najlepiej prezentować się w odcieniach niebieskiego lub pomarańczowego (od czerwieni po żółć). Czy nigdy nie zastanawiało Was dlaczego kolor szwów w klasycznych spodniach jeansowych ma żółty lub pomarańczowy kolor?
Propozycje HB Atelier
Poniżej zaprezentowałem kilka propozycji tkanin, z których ręcznie produkuję szelki. W mojej ocenie te zestawienia kolorystyczne najlepiej sprawdzą się w szelkach do jeansów. Pamiętaj, że nie ma nic złego w przełamywaniu stereotypów i konwenansów, a ubiorem można i należy się bawić. Jeżeli chcesz zacząć swoją przygodę z szelkami do jeansów, te porady oraz propozycje tkanin mogą być dla Ciebie przydatne. Wyobraź sobie siebie w dobrze skrojonych, klasycznych jeansach, wyposażonych w ręcznie szyte na zamówienie szelki z włoskiego jedwabiu, przymocowane skórzanymi zapięciami do guzików. Dla kontrastu wyobraź sobie siebie w jeansach „skinny” z niskim stanem i wąskimi, gumowymi szeleczkami, zapinanymi na tzw. „żabki”. Myślę, że bez kłopotu dostrzegasz tę kolosalną różnicę. Zastosuj tych kilka prostych porad, a Twoja stylizacja będzie wyglądała na przemyślaną i wyrażającą siebie, nie zaś będącą dziełem przypadku. Niech szelki będą z Tobą!
Potrzebujesz klasycznych szelek do spodni wytworzonych ręcznie na zamówienie w Polsce? Skontaktuj się ze mną!
PS
Wszystkie powyższe porady są skierowane również do pań 😉